piątek, 15 kwietnia 2016

Camino de Santiago [CZYM JEST CAMINO,CZEMU LUDZIE IDĄ SZLAKIEM?]

 Camino de Santiago, czyli w przekładzie z j.hiszpańskiego "Droga do Jakuba". Obecnie wyrażenie te określa jeden z najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie zachodniej.
Miejscem docelowym jest katedra w miejscowości znajdującej się w północno zachodniej Galicji (Hiszpania) - Santiago de Compostela. Do miejscowości prowadzi wiele szlaków, choć do najpopularniejszych należą kolejno:

1. Camino de Santiago frances - tzw. trasa francuska, rozpoczynająca się w małej, francuskiej miejscowości Saint-Jean-Pied-de-Port, u podnóża łańcucha górskiego Pirenejów (około 800 kilometrów)
2. Camino de Santiago Portugues - tzw. trasa portugalska, większość pielgrzymów rozpoczyna ją od portugalskiej miejscowości Porto (około 230 km do Santiago)
3. Camino primitivo - tzw. trasa pierwotna,  rozpoczyna się z miejscowości Oviedo (około 300 km)
4. Camino el norte - tzw. trasa północna , rozpoczyna się z miejscowości Irun,bądź San Sebastian (granica Francusko -Hiszpańska, około 700 km)








Rozpoczęcie pielgrzymek do Santiago de Compostela datuję się na wiek IX. W wieku XII akt papieski uznał Compostelę za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte dla chrześcijaństwa. Wówczas Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy.


 (poniżej przód katedry w Santiago de Compostela)


Pielgrzymkę można przejść w celach religijnych, intencyjnych, czy sportowych.
Tradycyjnie drogę rozpoczynano od progu własnego domu. Przez wieki przemierzali ją przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci: Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, papież Jan XXIII, a także Jan Paweł II !






Celem każdego z pielgrzymów jest dotarcie do miasta - Santiago de Compostela, w którym to w katedrze pod swoim wezwaniem znajduję się (wedle legendy) ciało jednego z 12 apostołów Jezusa Chrystusa - Świętego Jakuba Większego. Uznaję się, iż w obecności relikwii Świętego Jakuba doszło do wielu cudownych uzdrowień.


(grób Św.Jakuba)


Obecnie najpopularniejszymi pielgrzymami są piłkarze reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej.
Przed każdym wyjazdowym turniejem cała drużyna spotyka się w Santiago de Compostela. Po zdobyciu mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2010 czterech czołowych piłkarzy zwycięskiej reprezentacji (A.Iniesta, Fernando Torres, Carlos Marchena, Sergio Busquets) zapowiedziało udanie się w pieszej pielgrzymce do Santiago.




O samym Jakubie słów kilka


Jeden z 12 apostołów Jezusa Chrystusa. Brat Świętego Jana.

Jakub należał do uprzywilejowanych uczniów Chrystusa, którzy byli świadkami wskrzeszenia córki Jaira (Mk 5,37), przemienienia na górze Tabor (mt17, 1; Mk 9, 2; Łk 9, 28) oraz modlitwy w Ogrójcu (Mt 26, 1-37)
Święty Jakub zginął śmiercią męczeńską jako pierwszy z apostołów. Jego relikwia przeniesione w VII wieku z Jerozolimy do Santiago de Compostela gdzie spoczywają nadal.
W Kościele Zachodu Jakub Starszy jest patronem Portugalii i Hiszpanii oraz walk z Islamem, zakonów krzyżackich, opiekunem pielgrzymów . Jest również patronem aptekarzy, drogistów, pielgrzymów,robotników, żebraków, wojowników, oraz kapeluszników.(rzeźba Św.Jakuba-pielgrzyma)


[SYMBOLIKA SZLAKU]

Muszla - tzw. muszla pielgrzyma, bądź muszla Św.Jakuba, charakterystyczny atrybut pielgrzyma.
Jej charakterystyczny kształt pochodzi od muszli występujących licznie na wybrzeżu Atlantyku, które niegdyś były zbierane w trakcie drogi, jako dowód odbytej pielgrzymki. Obecnie, pielgrzymi nabywają w sklepach muszle za ok 2 euro, przyczepiając je np. do plecaków.




Muszla, jako charakterystyczny symbol pielgrzyma na Camino (drodze), jest również (obok żółtej strzałki) oznaczeniem drogi.






A MOŻE ROWEREM?

Obecnie, ze względu na czasochłonność przemierzenia całego szlaku pieszo, coraz modniejsza staję się opcja przejazdu szlaku rowerem. Specjalne oznakowanie dla rowerzystów sprawia, iż z roku na rok coraz więcej osób decyduję się na właśnie tę formę przemierzenia szlaku.




NIE TYLKO DLA MŁODYCH

Co roku Camino de Santiago przechodzi wiele tysięcy ludzi o różnej narodowości i w różnym wieku. Przyznać należy, iż znaczna część "Caminowiczów" to osoby 35 +. Sporo spotkanych osób to również emeryci (przeważnie niemieccy). Co nie które osoby dzielą sobie szlak na kilka odcinków, które kolejno z każdym rokiem przechodzą.



JĘZYK TO NIE PROBLEM

Hiszpanie mieszkający wzdłuż szlaków św.Jakuba mają spore doświadczenia z turystami z całego świata i wiedzą czego pielgrzymom potrzeba.  Niemniej, bez zdolności lingwistycznych, za pomocą słowniczków zawartych w przewodnikach, można dać sobie radę bez problemu.

Wiadomo, iż znajomość komunikatywna języka hiszpańskiego czy angielskiego będzie mile widziana, choćby po to by porozmawiać z innymi pielgrzymami podczas niekiedy wspólnych " posiłków".


FINANSE

Najmniej lubiana część - wydatki. Otóż, spędzenia 2,3,cz 4 tygodni na Camino de Santiago nie jest drogie. Szlak jest specjalnie przygotowany dla pielgrzymów. Nocleg (o ile nie wybieramy opcji z namiotem) to ok 5 - 7 euro; podróżowanie,przeważnie pieszo. Posiłki można przygotować sobie w schroniskach, gdzie dostępne są naczynia, na własną rękę (popularną formą jest spagetti - tanie i szybkie jedzenie). Alkohol na Camino leje się strumieniami, piwo od 1,5 euro, butelka wina od 2 euro. W celu jak najmniejszego wydatku zaleca się dbanie o prowiant na własną rękę.



DLACZEGO LUDZIE SIĘ NA TO DECYDUJĄ?

1. Codzienność, która nas otacza potrafi przytłaczać, szargać nerwy,a nawet niszczyć. Życie przez kilka tygodni w tak odmiennych, nietypowych warunkach potrafi sprawić,że człowiek "odnajdzie siebie samego na nowo". Bardzo pomaga towarzystwo innych, całkowicie obcych ludzi, których możliwe, że nigdy więcej nie spotkasz. To ułatwia "otwarcie się", wyrzucenie z siebie czasem rzeczy, spraw, które ciążą nam na sercu,a których nie możemy powierzyć nawet,a może szczególnie bliskim.



2. MOTYWACJA RELIGIJNA / INTENCYJNA

Czasami na szlaku można spotkać osoby, których do przebycia go motywuję wiara, bądź prośby (o uleczenie, wybaczenie, rozwiązanie problemów) motywowane religią. W tym celu, spora część pielgrzymów niesie ze sobą kamyki zabrane z miejsca zamieszkania, jako symbol tego, co dźwigają (jednym z założeń pielgrzymki jest odpust grzechów).




3. ZWYCZAJNY WYSIŁEK

Często motywacją jest również zwyczajne wyzwanie sportowe.




4. CHĘĆ PRZEŻYCIA PRZYGODY

Nowe miejsca, obcy ludzie,brak pewności co do jutra,  jedna wielka niewiadoma, czyli bezpieczny dreszczyk emocji, o którym większość ludzi marzy.



Szlak nie jest łatwy, czasem nawet potrafi dać przysłowiowo "w kość",ale przebycie go, jest tego warte. Podczas wielogodzinnej wędrówki, każdy zagłębia się w samego siebie, co w codziennym pędzie dnia nie jest możliwe. Odkrywając siebie samego odkrywamy świat. Również ludzie, których spotykamy na drodze, a także to jak nas spostrzegają dużo mówi nam o nas samych (przeglądamy się w nich, jak w lustrach). Cała droga uczy pokory, cierpliwości, sprawdza nas, wwierca się w nas, wyciągając to, co staramy się ukryć przed światem. Często wyciąga z nas to, co najlepsze, oczyszczając nas. Naszym wyborem pozostaję to,czy odważymy się z tego korzystać po powrocie do "rzeczywistości", czy ukryjemy w odmętach świadomości ze strachu przed byciem wolnym i szczęśliwym w całkowitym znaczeniu tego wyrażenia.
Szlak Camino de Santiago może odmienić Wasze życie, dlatego szczerze polecam przebycie go.

REGARDS ;)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz